VIRTA 2025 leirin ajankohtaiset

Tänä kesänä leireillään 29.6.-4.7.2025 Eurajoella, VIRTA 2025 leirin merkeissä. Leirille  on ilmoittautunut toukokuun loppuun mennessä jopa 950 osallistujaa! On hienoa päästä leireilemään näin suurella joukolla. 

Paljon asiaa koottuna yhteen, sillä tästä artikkelista löydät seuraavat tiedot:

  • Rakennusleirin ilmoittautumisen
  • Leirikirje 3:n
  • Leirin aikaista ohjelmaa infon

Rakennusleiri 27.-29.6.2025
Rakennusleirin ilmoittautuminen on käynnissä HAKA:ssa 15.6. asti. Rakennusleiri tarvitsee osaavia käsiä, jotta VIRTA2025 -leiri saadaan pystyyn ajallaan. Leirillä on monenlaista puuhaa, jotta kaikkien toimialojen toiminnot saadaan valmiiksi ennen leirin alkua. Tänä vuonna leirillä inventoidaan, kirjataan ja merkitään kalustoa – joten kaikille löytyy varmasti tekemistä.

Tule mukaan tekemään paras mahdollinen leiri!

Leirikirje 3
On nyt lähetetty osastoihin vk 23 aikana.

Leirikirjeessä toimialojen kuulumisia, asiaa mm. telttojen painoista ja ohjeista, leirille saapumisesta ja leirin maksurannekkeista. Leirikirjeen löydät myös tästä.

Leirin aikaista ohjelmaa
Leirillä järjestetään paljon ohjelmaa nuorille koulutuksien jälkeen, sekä breikkien aikana. Mutta ohjelmaa on myös aikuisille. Ei yllätyksiä vaan kaikki avoimesti ja osa ennakkoon ilmoittautuen ja osa fiiliksen mukaan.

Perinnetorppa vierailu – 30.6. maanantaina klo 10 ja 19 (samansisältöiset)

  • Tutustumisen aiheena perinnetorpan esittely toiminnassa mukana olevien vapaaehtoisten toimesta & kahvetta – perinteistä jalkakylpyä unhoittamatta
  • Ilmoittautuminen leirikanttiinissa sunnuntaina 29.6. klo 22 mennessä (kyyti / kävellen)
    Matkaa torpalle on noin 1,2 km / 15 min kävellen (osoite: Tarvolantie 39)
  • Kyyti Perinnetorpan vierailulle lähtee monitoimihallin pihasta 9.45 ja 18.45
  • max 25 osallistujaa / tilaisuus
  • Kesto n. 1,5h + matkat
  • Lisätietoja kiinnostuneille: https://visiteurajoki.fi/kohde/valimaan-perinnetorpp/ ja mainoksen löydät TÄSTÄ.

Aamujumppa pallolla – keskiviikkona 2.7. klo 7.-7.45

  • Aamujumppa / kehonhuoltoa ennakkoon ilmoittautuneille isolla jumppapallolla
  • ke 2.7. Klo 7-7.45 Monitoimihallin monitoimitilassa.
  • Max 11 osallistujaa (joustava asu). Ohjaajana Pirita
  • Ilmoittaudu mukaan ma 30.6. mennessä laittamalla viesti 044 541 0221 / Nina Aronen, järjestöpäällikkö, LSPeL
  • Mainoksen löydät TÄSTÄ.

Hygieniapassikoe – torstaina 3.7. klo 17

  • 3.4.2025 torstaina klo 17, kokoontuminen klo 16.30 kanttiiniin.
  • Hygieniapassikokeen materiaali toimitetaan kaikille ilmoittautuneille ennakkoon ilmoittautumisen yhteydessä annettuun sähköpostiosoitteeseen. 
  • Materiaalit opiskellaan itsenäisesti ja leirillä annetaan kokeen muodossa näyttö. 
  • Kokeen hinta, 35€/hlö, maksetaan kanttiiniin.
  • Lisätietoja: leiri@lspel.fi

Mukavia hetkiä leirivalmisteluissa!