Palokuntanuorisotyössä lapsi ja nuori ovat keskipisteenä
Palokuntanuorisotyössä nuorten tulee viihtyä ja kokea onnistumisen riemua. Onnistumisen myötä lapsista ja nuorista tulee yhä osaavampia ja taitavampia sekä ihmisinä että palokuntalaisina. Palokuntanuorisotyön tarkoituksena on tukea palokuntien toimintaa. Sillä turvataan palokuntatyön jatkuvuus ja saadaan aikaan myönteinen suhtautuminen palokuntatoimintaan.
Länsi-Suomen Pelastusalan Liiton nuorisotyötä kehittää nuorisotyövaliokunta.
Nuorisotyön ajankohtaiset
Ruokapalvelupäällikön haku leirille 2027
Palokuntanuorten leiri 2027 lähestyy ja etsimme vielä ruokapalvelupäällikköä mukaan tekemään palokuntanuorisoleiriä Ulvilaan!
Palokuntarippikoulu Ulvilassa 2027
Ilmoittautuminen palokuntarippileirille alkaa ke 2.9.2026.
Leiritoiminnan vastuutehtäviin 2027
Hae mukaan tekemään palokuntanuorisoleiriä Ulvilaan 2027!
Päivä Pelastajana -tapahtumat 2026
Päivä Pelastajana -tapahtumat järjestetään jäälleen syksyllä 2026!
Nuorisotyön kevään kilpailupäivän tulokset
Nummelan Malja haastoi joukkueet monipuolisilla tehtävillä.
Ajankohtaiset tiedostot
Länsi-Suomen Pelastusalan Liitto ry
Länsi-Suomen Pelastusalan Liitto ry toimii pelastusalan ja turvallisuuden edistäjänä Satakunnassa ja Varsinais-Suomessa. Merkittävimpiä toimintamuotoja ovat palokuntien koulutus, nais-, nuoriso-, ja veteraanityö, neuvonta ja valistus sekä muu tiedottaminen. Liiton jäsenistö koostuu alueen 112 vapaaehtoisesta palokunnasta, 10 muusta turvallisuusalan yhdistyksestä sekä 18 yrityksestä. Kuntajäseniä 8. Liitolla on toimipaikat Turussa ja Porissa.Haka-kirjautuminen
Ilmoittautuminen koulutuksiin tapahtuu Turvallisuusosaamisen hallinnointitietokannan HAKAn, kautta.
Peruutukset
Jos ilmoittautuminen peruutetaan myöhemmin kuin seitsemän (7) vuorokautta ennen kurssin alkua, peritään 50 % kurssin hinnasta ilmoittautumisen tehneeltä palokunnalta. Sairaustapauksissa todistus toimitettava välittömästi liiton toimistoon. Poisjäännistä ilman ennakkoilmoitusta, aloituspäivänä peruuttaneilta sekä kurssin keskeyttäneiltä peritään 100 % kurssimaksusta, mikäli kyse ei ole sairaustapauksesta, koska henkilö on tällöin vienyt jonkun toisen koulutuspaikan.
